Jedna z nejvíce zachovalých prehistorických osad západní Evropy se nachází v zátoce Skaill na západním pobřeží největšího skotského souostroví Orkneje. Archeologové odhadují, že byla osídlena mezi lety 3200 a 2200 př. n. l. 

Tvoří ji deset kulatých kamenných domů, které byly obestavěny hliněnými valy. Dnes jsou bez střechy. Kdysi se na jejich místech ale nacházely kryty z drnu, mořských řas nebo slámy. Příbytky měly jednotný design. Do každého se vcházelo nízkým vchodem s kamennými dveřmi. 

Skara Brae, Skotsko

Jedna velká místnost byla vybavena širokou kamennou skříní, postelemi zvlášť určenými pro muže a ženu a ohništěm. V předsíních, jež obydlí propojovaly, se nacházely záchody s kanalizačním systémem. Odpad byl odváděn pomocí vody do oceánu. Podle Allana Burnetta, historika a autora knihy Invented In Scotland, se Skara Brae pyšnila první vnitřní toaletou na světě.

Nástroje, zbytky plodin a kosti nalezené ve vesnici ukazují, že místní byli zkušenými lovci, rybáři a farmáři. Pěstovali pšenici a ječmen, chovali ovce, skot a prasata. Jelikož zde nebyly objeveny žádné zbraně, odborníci předpokládají, že osada byla domovem mírumilovné komunity.

Šperky, jehly, knoflíky a dokonce i hrací kostky zase naznačují, že obyvatelé měli cit pro krásu, rádi se parádili a trávili čas společně. 

Zánik Skara Brae

Důvod, proč byla vesnice opuštěna, stále zůstává záhadou. Jedna z teorií předpokládá, že Skara Brae byla kolem roku 2500 př. n. l. zasažena prudkou písečnou bouří, která donutila obyvatele co nejrychleji uprchnout a již se domů nevrátit. Důkazem toho mají být cennosti a zbytky nedotčených potravin, jež byly po tisíce let pohřbeny pod nánosem sedimentu. Proto se Skara Brae začalo přezdívat Skotské Pompeje.

Zdroj: Youtube

Novější výzkumy však naznačují, že vystěhování osady mohlo být pozvolnější. Faktem ale zůstává, že kdyby v zimě roku 1850 nezasáhlo Orkneje tornádo doprovázené extrémně vysokým přílivem, který odhalil obrysy řady kamenných budov, Skara Brae by asi nikdy nebyla objevena. 

Zdroj:

www.en.wikipedia.org, www.orkneyjar.com, www.natgeokids.com