Podivná světlená spirála byla zachycena nad havajskou horou Mauna Kea.

Nad Havají se na noční obloze rozsvítila záhadná modrá spirála

Když se nad horou Mauna Kea, nacházející se na Havaji, dočasně objevil světelný vír modré barvy, nejednoho z místních obyvatel to vyděsilo. Ihned se objevily spekulace, zda to byli mimozemšťané, UFO nebo návštěva z jiné galaxie.

Světelnou spirálu spatřili astronomové na havajské observatoři. Ani ti z počátku nevěděli, o co se jedná. Byla modré barvy a tvarem až příliš dokonalá. 

Záhadná modrá spirála byla zachycena pomocí teleskopu Subaru a video, které vzniklo, ihned obletělo svět. "Nad Mauna Kea byla spatřena 'záhadná' létající spirála... Opravdu neobvyklý pohled!"

Na zrychlených záběrech se objevila malá světelná skvrna, která se rychle přeměnila v dokonalý modrý vír a o několik minut později záhadně zmizela.

Lidé byli zděšení. Zasáhnout museli vědci.

Mezi lidmi vyvolala paniku

Odborníci se od počátku domnívali, že světelná spirála může souviset se společností Space X. Americkou technologickou společností, která působí v aerokosmickém průmyslu. Jejím zakladatelem byl v roce 2002 Elon Musk

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Později se ukázalo, že měli pravdu. Důvodem vzniku modré spirály byl start rakety Falcon 9, která odstartovala z vesmírné stanice Cape Canaveral na Floridě, z kosmodromu Space Launch Complex 40.

Podobné spirály byly v minulosti spatřeny již vícekrát. Jejich vznik byl pokaždé spojen se startem družice. 

Stejná spirála, jaká se objevila na obloze nad havajskou horou Mauna Kea, byla spatřena také na Novém Zélandu. I za ní stál start rakety Falcon 9. 

Za vznikem těchto děsivých a zároveň dechberoucích světelných spirál stojí zmrzlé raketové palivo. V okamžiku jeho vypuštění se v důsledku smíchání se vzduchem vytvoří spirála modrého zbarvení. 

Space X tak skutečně stojí za tímto jevem, který nejen na Havaji vyděsil řadu obyvatel. Spirály, nesoucí název "spirály SpaceX" se objevují čím dál častěji. Většinu z nich lze zaznamenat nad Tichým oceánem. Právě tam dopadá většina zmrzlého paliva vesmírných raket.

Objekt ve tvaru spirály je tvořen otáčením horního stupně kolem jeho nejdelší osy. Tento jev je nutný ke stabilizaci orientace letu.

Kamera Subaru-Asahi, jež spirálu zachytila, patří Japonské národní astronomické observatoři (NAOJ) a japonské tiskové agentuře Asahi Shimbun. Díky nim byla připojena k teleskopu Subaru, přímo na vrcholu Mauna Kea, spící sopky na havajském Velkém ostrově.

Zdroje:

www.livescience.com, ground.news, www.newsnow.co.uk