Dýchánky u Stalina: Zpij se do němoty a zatanči kozáčka, jinak zemřeš

Nataša Slánská | 27. 1. 2020
Sám Stalin byl ale vždy střízlivý.
Dokonce i Stalinův syn Vasilij bojoval s alkoholismem celý svůj krátký život.
Kdo odmítl přípitek, Stalina rozzlobil.

Upadnout u diktátora Josifa Stalina v nemilost se rovnalo trestu smrti. Lehké to ale neměli ani straníci, kteří se těšili jeho přízni. Takřka každý večer byli nuceni účastnit se družby se soudruhy, kde se co chvíli připíjelo vodkou. Kdo přípitek odmítl, Stalina urazil.

Sám Stalin se přitom nikdy nezpil do němoty. Jako diktátor posedlý strachem z atentátu na svoji osobu potřeboval mít neustále jasnou hlavu. Bavilo ho ale pozorovat, jak se opíjejí druzí. Pohled na vrávorající kolegy, kteří nemohou už ani mluvit a sotva udrží moč, mu skýtal rozptýlení a vyvolával na jeho tváři spokojený úsměv. Když je chtěl ponížit ještě více, poručil jim, aby před zahraniční delegací zatančili kozáčka.

Ruský spánkový experiment: Nikolajevův plyn proměnil vězně ve vraždící monstra
Magazín

Ruský spánkový experiment: Nikolajevův plyn proměnil vězně ve vraždící monstra

Stalinovy večírky byly plné jídla, zpěvu a soutěží, ve kterých se muži nedobrovolně předháněli, kdo vypije víc alkoholu. Vodka tekla proudem, zatímco Stalin decentně usrkával gruzínské víno. Hosté tempo přípitků nezvládali a snažili se jim vyhnout. Dokonce i obávaný Stalinův pobočník Berija schválil tajné opatření, na jehož základě byla soudruhům podávána místo vína obarvená voda. Když se to Stalin dozvěděl, rozzuřil se k nepříčetnosti.

Jeho nástupce Nikita Chruščev si po Stalinově smrti nejspíš hodně oddychl. Právě on se kvůli alkoholu před společností zostudil nejvíce, protože se přímo u stolu pomočil. Jiní straníci ale dopadli mnohem hůře: na důsledky alkoholismu zemřel ve věku 52 let Andrej Ždanov, alkohol stál i za srdečním selháním jednoho ze zakladatelů Sovětského svazu Alexandra Ščerbakova (†44).

Krutá pomsta Ziny Portnové: V patnácti zlikvidovala 150 Němců, trest byl strašný
Magazín

Krutá pomsta Ziny Portnové: V patnácti zlikvidovala 150 Němců, trest byl strašný

Závislosti neunikl ani Stalinův vlastní syn Vasilij. Kvůli permanentní opilosti byl zbaven všech vojenských funkcí a stala se z něj troska, která ani nebyla schopna dovrávorat na otcův pohřeb. Vasilij zemřel dva dny před svými 41. narozeninami, svého otce přežil jen o 9 let.