První doklady o používání hraček pocházejí z pravěku. Tehdy si děti nejčastěji hrály s upravenými přírodninami, jako byli kamínky, dřevo nebo hlína. Změna přichází kolem roku 1200 př. n. l. 

„V mladší době bronzové se objevuje nejen nový materiál, ale také začíná růst úloha muže ve společnosti,” vysvětluje historik Ľudovít Polčic. „Hračky náhle zrcadlí rozdílnost pohlaví. Děvčata si hrají s panenkami, chlapci s figurkami bojovníků a maketami zbraní.”

Starověké autíčko

Podoba hraček se během historie téměř nezměnila. I starověké děti rády tzv. tahaly kačera. Dokazuje to nález z města Sogmatar na jihovýchodě Turecka. Hliněné vozítko s kolečky a dírkou na provázek je navíc staré 5000 let. Jedná se tak o nejstarší autíčko na světě.

„Předpokládáme, že ho vlastnily děti králů nebo správců města,” říká archeolog Celal Uludag. „Ukazuje nám nejen smysl pro hru, ale také řemeslnou zručnost.” Hračka má užší přední část a vyšší a širší zadní. Kola mají náboje. 

Sogmatar

Město Sogmatar, nacházející se asi 80 kilometrů od centra Şanlıurfa, je považováno za jedno z nejstarších lidských sídel. Podle legend se zde usadil Mojžíš poté, co utekl z Egypta. Od roku 2012 zde probíhají rozsáhlé vykopávky, které odhalily, že šlo o významné pohanské centrum. 

„Ve středu obce se nachází mohyla obklopená hradbami. To naznačuje, že fungovala jako hrad,” říká Yusuf Albayrak z turecké Harran University. „Objeveno bylo také sedm chrámů. Byly zasvěcené Slunci, Měsíci, Saturnu, Jupiteru, Marsu, Venuši a Merkuru. Vyzdobené byly reliéfy a sochami.”

Zdroj: Youtube

Za městem byla rozsáhlá nekropole. V dětských hrobkách byl nalezený nejen čtyřkolový miniaturní koňský povoz, ale také chrastítko s motivem ptáčka. 

Zdroje: www.jalopnik.com, www.aa.com.tr, www.ibtimes.co.uk, www.tvv-journal.upol.cz