Vánoční legenda o Týnském chrámu: Jak zázračná soška polapila zloděje

Týnský chrám byl místem, v němž pražská univerzita poprvé začala učit

Týnský chrám byl místem, v němž pražská univerzita poprvé začala učit

Foto: Archiv VLP

Zhruba 70 centimetrů vysoká soška Panny Marie, jejíž památce je zasvěcen Týnský chrám na pražském Staroměstském náměstí, měla podle legend odedávna magickou moc. Svou silou dokázala obměkčit srdce paní, která krutě nakládala se svou služebnou, tišila lidský smutek, ale uměla také rázně zatočit s lotry.

Na sklonku 13. století zlákaly dva psance Peregrina a Puše šperky, které soška Matky boží dostala jako dar od věřících. Povedené dvojici nedával poklad spát a po dlouhých přípravách se odhodlali do chrámové lodě vloupat. Jako vhodný okamžik se jim zdála dlouhá zimní noc těsně před Vánoci, kdy se do kostela vloudili vylomenými bočními dveřmi z oltářní strany.

Dvůr Ludvíka XIV. zdaleka nebyl tak lákavý, jak se o něm vypráví.

Hygiena ve Versailles za Krále Slunce, Ludvíka XIV.: Cizinci byli zděšeni

Zprvu šlo vše tak hladce, jak oba zloději doufali, vak se plnil sakrální výbavou, až došlo na svatou sošku. Peregrin na ni vztáhl ruku, jenže Madona ho podle legendy v tu chvíli sevřela a nepustila. Puš stačil prchnout, Peregrin zbytek noci strávil v posvátné hrůze a ve strachu z věcí příštích.

Staří Římané si zakládali na zářivě bílém chrupu.

Jak a čím si čistili zuby ve starém Římě: Pro otroky to byla nepříjemná práce

Lapeného zloděje našel kněz, který mířil na ranní mši. Peregrina prý Matka boží pustila až do rukou staroměstského práva. Při výslechu na mučidlech pak udal svého druha a spolu s ním skončil na šibenici.

Zatímco památná soška vzala za své při velké přestavbě chrámu ve 14. století, legenda, která se k ní váže, přečkala dodnes.