Lze uhasit požár vrtu zemního plynu atomovkou? Rusové to vyzkoušeli a tohle se stalo

Lenka Bělská | 10. 2. 2023

Těžaři seděli za stolem a popíjeli kávu. Najednou se ozvala ohlušující rána. Vzápětí do dřevěného domku vběhl špinavý mladík. „Výbuch! Vrt číslo 11 začal hořet. Volejte hasiče!” Vyděšení muži se vyřítili ven. S hrůzou v očích sledovali plamen dosahující výšky 120 metrů.

www.hackaday.com, www.interez.sk, www.vtm.zive.cz

Katastrofa se stala v roce 1963 v jihovýchodní části Uzbekistánu, na plynovém poli v oblasti Urta‑Bulak. Z poškozeného potrubí, nacházejícího se v hloubce 2409 metrů, začalo unikat 12 milionů metrů krychlových zemního plynu denně. Ten vzplál tak silným plamenem, že k místu se nedalo reálně dostat. 

Biblická Sodoma byla zničena silou tisíce hirošimských bomb. Vědci odhalili, co se tehdy událo
Magazín

Biblická Sodoma byla zničena silou tisíce hirošimských bomb. Vědci odhalili, co se tehdy událo

Pokusy hasičů byly marné. Plyn pronikal stále dál do podpovrchových vrstev kolem původního vrtu. Do ovzduší zároveň unikal vysoký obsah sirovodíku. Těžaři byli zoufalí. Nakonec se rozhodli požádat o pomoc Sovětský svaz, konktrétně experty z programu pod názvem Jaderné výbuchy pro národní hospodářství.

Jak hasit atomovkou?

Cílem iniciativy bylo prozkoumat, zda mají nukleární zbraně také jiné než vojenské využití. Díra ve vzpurném vrtu č. 11 pro ni byla ideální výzvou. Tři roky po nehodě byl tedy sestaven plán, jak ji pomocí atomové bomby konečně utěsnit.

Geologové a jaderní fyzici spočítali, že pokud by odpálili pumu o síle 30 kilotun, což je asi dvojnásobek té, která byla shozena na Hirošimu, rázová vlna a vysoká teplota by spekla okolní zeminu tak, že by se stala nepropustnou i pro plyn.

Co by se stalo, kdyby na Václavské náměstí spadla jaderná bomba? Co by bylo s Prahou a Pražany?
Magazín

Co by se stalo, kdyby na Václavské náměstí spadla jaderná bomba? Co by bylo s Prahou a Pražany?

Na podzim roku 1966 byl vytvořen šikmý vrt dlouhý 1,4 km, vzdálený od poškozeného potrubí 35 metrů. Jaderná výbušnina byla opatrně spuštěna a šachta zabetonována, aby se zabránilo úniku radiace. Jakmile beton ztvrdnul, bomba byla odpálena.

Super úspěch

„V ten chladný podzimní den se krajina otřásla bezprecedentní silou,” napsal sovětský deník Pravda Vostoka Taškent. „Oranžové světlo plamene postupně sláblo. Pak bliklo naposledy. Po 1064 dnech byl proud plynu umlčen.”

Zdroj: Youtube

Jaderní experti slavili úspěch. Vše proběhlo jak vypočítali a naplánovali. Navíc, žádná radiace se nedostala na povrch. Bylo to poprvé, co atomová bomba neničila, ale pomohla. Sověti použili stejný koncept celkem čtyřikrát. V roce 1981 ale bylo využívání nukleárních zbraní pro jakékoliv účely zakázáno.

Tagy Hirošima Sovětský svaz Taškent Uzbekistán