Záhadné skalní útvary byly objeveny mezi písky kráteru Gale, jenž je považován za vyschlé jezero. Jeho stáří je odhadováno na 3,5 až 3,8 miliardy let. NASA zde vyslala Curiosity Rover s cílem najít důkazy o dávné mikrobiální formě života. Mise byla úspěšná.

V roce 2018 byly ze vzorků půdy získány organické molekuly - síra, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy prvky klíčové pro vznik veškerého bytí. O dva roky později byly navíc nalezeny minerály skládající se z kyslíku a uhlíku.

Věže na Marsu

Průzkum kráteru pokračoval i letos. Vozítko přišlo s dalším překvapivým odhalením. Skalní útvary jsou podle odborníků z institutu SETI, jehož posláním je zkoumat původ a povahu života ve vesmíru, pravděpodobně složeny z cementu. Ten byl kdysi součástí okolích trhlin ve skalním podloží.

Postupem času ale měkčí hornina, tvořící prastaré útesy, erodovala. Na místě tak zůstal pouze pevnější materiál. Ten se nyní tyčí v podobě sloupů připomínající rostlinu s okvětními lístky nebo ptáka s roztaženými křídly.

Vědci nyní spekulují, jak byly útvary vytvořeny. Jedna z teorií tvrdí, že jde o druh konkrece, tedy agregát vytvořený zahuštěním minerálů kolem jádra v sedimentárních horninách. Jejich přítomnost napovídá, že kdysi mohla být na Marsu voda.

Na Marsu i na Zemi

I přesto, že kamenné věže vypadají podivně, s jejich bratranci se můžeme setkat i na naší planetě. Tzv. Hoodoo, sloupcovité útvary vzniklé erozí pískovce či vápence, se nacházejí například v oblasti jižního Srbska, v Utahu, v Kappadokii v Turecku, ale i u nás, v podobě pískovcových skalních měst.

Ve srovnání s pozemskými skalami vypadají sloupy na Marsu mnohem křehčeji. Odborníci ale tvrdí, že aby vydržely o 62 % menší gravitaci, než která panuje na Zemi, musí být dostatečně pevné a stabilní.

Zdroj:

www.sciencealert.com, www.national-geographic.cz, www.zdarsky.denik.cz, www.dailymail.co.uk