NASA vyfotila na Marsu velké záhadné kvetoucí věže. Zcela odporují přírodním zákonům

Lenka Bělská | 24. 11. 2022

Vozítko Curiosity již 11 let zjišťuje, zda se někdy na Marsu vyskytoval život. Odebírá vzorky, detekuje, analyzuje, ale především fotografuje. Na Zem pak posílá snímky podivných útvarů, které by na rudé planetě nikdo nečekal. Například vysoké věže připomínající květinu.

Záhadné skalní útvary byly objeveny mezi písky kráteru Gale, jenž je považován za vyschlé jezero. Jeho stáří je odhadováno na 3,5 až 3,8 miliardy let. NASA zde vyslala Curiosity Rover s cílem najít důkazy o dávné mikrobiální formě života. Mise byla úspěšná.

V roce 2018 byly ze vzorků půdy získány organické molekuly - síra, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy prvky klíčové pro vznik veškerého bytí. O dva roky později byly navíc nalezeny minerály skládající se z kyslíku a uhlíku.

Věže na Marsu

Průzkum kráteru pokračoval i letos. Vozítko přišlo s dalším překvapivým odhalením. Skalní útvary jsou podle odborníků z institutu SETI, jehož posláním je zkoumat původ a povahu života ve vesmíru, pravděpodobně složeny z cementu. Ten byl kdysi součástí okolích trhlin ve skalním podloží.

Jak vypadá východ Slunce na jiných planetách. Nádherné záběry obletěly svět
Magazín

Jak vypadá východ Slunce na jiných planetách. Nádherné záběry obletěly svět

Postupem času ale měkčí hornina, tvořící prastaré útesy, erodovala. Na místě tak zůstal pouze pevnější materiál. Ten se nyní tyčí v podobě sloupů připomínající rostlinu s okvětními lístky nebo ptáka s roztaženými křídly.

Sonda učinila na Měsíci nový objev. Vědci do vkládají velkou naději pro lidstvo
Magazín

Sonda učinila na Měsíci nový objev. Vědci do vkládají velkou naději pro lidstvo

Vědci nyní spekulují, jak byly útvary vytvořeny. Jedna z teorií tvrdí, že jde o druh konkrece, tedy agregát vytvořený zahuštěním minerálů kolem jádra v sedimentárních horninách. Jejich přítomnost napovídá, že kdysi mohla být na Marsu voda.

Na Marsu i na Zemi

I přesto, že kamenné věže vypadají podivně, s jejich bratranci se můžeme setkat i na naší planetě. Tzv. Hoodoo, sloupcovité útvary vzniklé erozí pískovce či vápence, se nacházejí například v oblasti jižního Srbska, v Utahu, v Kappadokii v Turecku, ale i u nás, v podobě pískovcových skalních měst.

Ve srovnání s pozemskými skalami vypadají sloupy na Marsu mnohem křehčeji. Odborníci ale tvrdí, že aby vydržely o 62 % menší gravitaci, než která panuje na Zemi, musí být dostatečně pevné a stabilní.

Zdroj:

www.sciencealert.com, www.national-geographic.cz, www.zdarsky.denik.cz, www.dailymail.co.uk

Tagy Curiosity Mars NASA skála Srbsko Turecko Utah Země