Za východ nebo západ naší nejbližší hvězdy můžeme považovat dobu, kdy se Slunce objeví nad nebo za obzorem. Východu předchází svítání. To začíná okamžikem, kdy se střed slunečního kotouče nachází 6° pod horizontem. Astronomicky je západ definován od chvíle, kdy hrana zářícího disku zmizí za obzor.

Rozbřesk nebo soumrak vypadá na každé planetě jinak. Důvodem je specifická interakce s atmosférou. Paprsky procházející skrz opar se rozdělují na jednotlivé barvy stejně, jako to umí optický hranol. Ze spekter pak astronomové dokáží odhadnout chemické složení atmosféry.

Východ a západ Slunce a jiné planety

Snímky pořízené vesmírnými teleskopy tak ve skutečnosti odrážejí získaná data. „Barvy se mění každou chvíli. Je to dynamická záležitost. Proto používáme termín přibližná skutečná barva, která reprezentuje fyzikální procesy," vysvětluje vedoucí vědec pro barevný zobrazovací systém Pancam na Mars Exploration Rovers Jim Bell.

Zdroj: Youtube

Obecně kamery pořizují tři snímky přes červený, zelený a modrý filtr. Poté jsou softwarem spojeny do barevného obrázku. Mars Exploration Rovers avšak disponuje osmi filtry a Hubbleův teleskop dokonce čtyřiceti. Od ultrafialového po infračervený.

Titan

Saturnův měsíc je jedinou oběžnicí, o které je známo, že má měřitelnou atmosféru. Vysoko v ní se nacházejí molekuly metanu a dusíku. Ty jsou štěpeny ultrafialovým světlem Slunce a vysokoenergetickými částicemi. Sloučeniny vzniklé chemickou reakcí vytváří hustý, oranžově zbarvený opar.

Mars

Západ Slunce na Marsu vypadá tajemně. Samotný sluneční kotouč je narůžovělý. Je to díky prachu v marťanské atmosféře, jenž efektivněji rozptyluje modrou barvu. Vzhledem k tomu, že rudá planeta je od naší hvězdy dál, je o třetinu menší.

Pluto

I druhá nejhmotnější známá trpasličí planeta Sluneční soustavy má atmosféru. Tu odhalila sonda New Horizons 14. července 2015. Je viditelná při západu Slunce. Jev odhaluje jemné pruhy namodralého oparu.

Video níže vám ukáže srovnání západů Slunce různých tělesech naší Sluneční soustavy. Autorem je Americká vesmírná agentura NASA.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.universetoday.com, www.universetoday.com/color, www.ct24.ceskatelevize.cz