Při podmořském setkání u severozápadního pobřeží Izraele narazil potápěč na mimořádný nález, který vyvolal ve vědecké komunitě vlny vzrušení. Náhodný objev odhalil 1800 let starý vrak lodi z římské éry, který je obtěžkaný úchvatnými mramorovými sloupy.

Nejprve narazil na zvláštní skalní útvar, ale to nebylo všechno. Protože si potápěč uvědomil potenciální význam svého objevu, neprodleně informoval archeology a historiky, což odstartovalo řadu vzrušujících událostí.

Ve vraku římské lodi bylo objeveno 44 tun artefaktů. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Náhodný objev přepisuje historii

Zvláštní je, že archeologové o vraku věděli již dříve, ale neznali jeho přesnou polohu. Byl totiž zasypaný pískem, proto je možné, že k náhodnému objevu a k odhalení nákladu přispěly bouře, které v té době v oblasti byly. Podle vědců se loď v mělkých vodách setkala s bouří a nakonec ztroskotala.

Podle později vydaného prohlášení se jedná o nejstarší známý vrak námořního nákladu ve východním Středomoří. Loď z doby starověkého Říma převážela přes 40 tun mramoru, včetně korintských sloupů zdobených ornamentálními rostlinnými vzory, hlavic a mramorových sloupů o délce přibližně 6 metrů.

Odborníci místo prozkoumali a potvrdili, že ponořený útvar je skutečně vrak starověké římské lodi, který vrhá světlo na námořní aktivity Římské říše a poskytuje cenné poznatky o jejich obchodních a dopravních systémech.

Lodě převážely celé sloupy!

Vrak tedy oficiálně nedávno nahlásil potápěč Gideon Harris. Díky němu pak na základě velikosti architektonických prvků archeologové vypočítali velikost obchodní lodi. Domnívají se, že mohla nést náklad až o hmotnosti 200 tun. Odpovídá to pro ilustraci téměř 30 dospělým samcům slona afrického. Náklad mramoru mohl pocházet z Turecka nebo Řecka a cestoval na jih, pravděpodobně do Alexandrie v Egyptě.

Nález tedy ukončil odvěkou debatu, v níž se vědci přeli, zda starověcí Římané dováželi kompletně vyrobené architektonické prvky, nebo posílali pouze částečně hotové kusy. Nyní víme, že přepravované kusy „opouštěly místo lomu jako základní surovina nebo částečně opracované artefakty a byly tvarované a dokončované na staveništi buď místními umělci a řemeslníky, nebo umělci, kteří byli na místo přivezeni z jiných zemí, podobně jako specializovaní mozaikáři, kteří cestovali z místa na místo za objednanými projekty," jak stálo v prohlášení.

Podle odborníků je možné, že mramor v lodi nalezený měl zdobit zřejmě nějakou velkolepou veřejnou budovu, jako chrám nebo divadlo. Archeoložka, doktorka Elena Gonzalezová, pronesla, že „tento objev je skutečným zázrakem. Neporušený stav vraku lodi a přítomnost nádherně zachovalých mramorových sloupů svědčí o pozoruhodné řemeslné zručnosti a inženýrských dovednostech Římanů."

Nález nejen zdůrazňuje zručnost Římanů v kamenickém řemesle, ale také podtrhuje rozsáhlost jejich architektonických ambicí. Vědci doufají, že při pečlivém zkoumání vraku lodi objeví další artefakty a stopy, které prohloubí jejich znalosti o starořímské kultuře a mořeplavbě. Nálezy přispějí k pokračujícímu úsilí o poskládání skládačky historie a poskytnou neocenitelný vhled do každodenního života a snah Římanů.

Zdroje: www.livescience.com, greekreporter.com, www.haaretz.com