Manželé našli při procházce 108 let starý vzkaz v láhvi. Má obrovskou hodnotu

Lenka Samuely | 20. 5. 2022

To, že se na pobřeží vyplatí sbírat odpadky, se přesvědčil manželský pár Winklerových, který se procházel na německém ostrůvku Amrum. Ze Severního moře vylovili turisté skleněnou láhev obsahující podivný vzkaz.

Nepsal ho zoufalý trosečník zajatý hladovými kanibaly ani pirát hledající truhlu s pokladem, ale výzkumník George Parker Bidder. Z anglického přístavu Plymouth Marine Biological Association of United Kingdom (MBA) vypustil v letech 1904 až 1906 dohromady více než tisíc podobných láhví, jež měly pomoci s výzkumem mořských proudů a výskytu ryb.

Rybář vytáhl z vody lebku mamuta. Vědce přivedla k vyspělé ztracené civilizaci
Magazín

Rybář vytáhl z vody lebku mamuta. Vědce přivedla k vyspělé ztracené civilizaci

Nádoby byly navrženy tak, aby se vznášely těsně nad mořským dnem a bylo je možné chytit do vlečných rybářských sítí. Většina z nich byla nalezena již po několika měsících. Bidden tak prokázal, že Severní moře proudí z východu na západ.

Vzkaz v láhvi

„Kde byla láhev nalezena? V jaké hloubce? Zachytila se ve vlečné síti? Směr vytažení?" Takové a další otázky byly napsány na pohledu v angličtině, němčině a nizozemštině. Text dále žádal, aby nálezce kontaktoval biologickou společnost. Za to měl být odměněn jedním šilinkem. Na pohledu však chybělo datum, takže manželé netušili, jakou vzácnost drží v rukách.

Zdroj: Youtube

Pošťačka v důchodu Marianne Winkler neváhala, dodržela instrukce a odpovědi na otázky zaslala. Biological Association of United Kingdom byla překvapená. Objevil se však problém, jak nálezkyni odměnit. Instituce to vyřešila kuriózním způsobem. Historický šilink koupila na eBayi. Bidderův vzkaz v láhvi byl také uznán Guinnessovou knihou rekordů jako nejstarší svého druhu.

Vědecký výzkum z láhve

Láhve se využívaly nejen k zasílání tísňových zpráv, ale primárně v rámci vědeckých studií. Poprvé byla tato technika použita řeckým filozofem Theophrastusem v roce 310 př. n. l., který si ověřoval, zda Atlanský oceán ústí do Středozemního moře. V 16. století údajně královna Alžběta vytvořila speciální pracovní pozici „odzátkovače láhví", jež měl za úkol vyhledávat tyto speciální skleněné schránky a luštit vzkazy potenciálně pocházející od francouzských špionů.

Vědci nalezli Stín smrti, největšího dravého dinosaura všech dob. Měl obří drápy
Magazín

Vědci nalezli Stín smrti, největšího dravého dinosaura všech dob. Měl obří drápy

Experimenty provedené v polovině 18. století Benjaminem Franklinem nastínily existenci Golfského proudu. Hypotézy byly potvrzeny o století později. I dnes se podobná technika používá k výzkumu a tvorbě map oceánské cirkulace. Tzv. Unašeče plavou na hladině a zkoumají zároveň rychlost, teplotu a slanost vody. Jsou sledovány pomocí GPS a obsahují přístroje, které nasbíraná data shromažďují a odesílají.

Biologové následně vyhodnocují, co se na vzdálené mořské hladině a pod ní v reálném čase děje. Dokáže se tak řídit lodní doprava, odhalit znečišťující látky nebo vypočítat populaci ryb. Ve vnitrozemí plovoucí láhve pomáhají včas varovat před bleskovými povodněmi a sledovat výkvět řas.

Zdroj:

www.en.wikipedia.org, www.radiozurnal.rozhlas.cz, www.thevintagenews.com

Tagy Alžběta II. Benjamin Franklin Severní moře Středozemní moře