Stanislav Procházka:Byl by hvězdou první kategorie, zničila ho ale záhadná nemoc

Redakce | 23. 11. 2019
Stanislav Procházka ml.
Stanislav Procházka ml.
Stanislav Procházka ml.

Měl nadání, oporu v rodině a svého času ho provázela i sláva. Stanislav Procházka mladší by byl možná zpíval dodnes, kdyby jeho život předčasně neukončila záhadná choroba.

Možná si vzpomenete na hity 80. let Abeceda lásky, Déšť nebo Celá škola už to ví. Nazpíval je Stanislav Procházka, syn stejnojmenného zpěváka dechovky. Jeho příjemný vzhled a měkký hlas pohladily posluchače na duši a ve své době mu vynesly zaslouženou popularitu.

Plukovník Kalina 30 případů majora Zemana:Chtěl se upsat STB, ale zůstal u filmu
Magazín

Plukovník Kalina 30 případů majora Zemana:Chtěl se upsat STB, ale zůstal u filmu

Do hudebního světa měl Stanislav díky muzikantské rodině nakročeno už od narození. Cesta ho zavedla na konzervatoř, kde vystudoval kytaru a zpěv. Později založil vlastní skupinu Magnet, vydal desítky singlů a tři dlouhohrající desky. Jednu dobu vystupoval i s Lucií Bílou.

Ve čtyřiceti letech si Stanislav povšiml, že se mu třese palec u levé ruky. Po řadě vyšetření mu lékaři k jeho šoku sdělili, že trpí Parkinsonovou chorobou, vážným neurochirurgickým onemocněním, které se projevuje třesem těla a poruchami hybnosti. "Trvalo mi pět let, než jsem se s tím vyrovnal," přiznal zpěvák rok před smrtí novinářům.

Přes všechny snahy lékařů žádná léčba nezabírala a jeho stav se zhoršoval. Odborníci začali pochybovat, zda jde vůbec o Parkinsona.

Hvězda Kameňáku Hana Čížková: Těžce zkoušená osudem dokázala krásnou věc
Magazín

Hvězda Kameňáku Hana Čížková: Těžce zkoušená osudem dokázala krásnou věc

V roce 1998 Stanislav Procházka vystoupil naposledy. Jeho mozek přestával ovládat ruce a nedařilo se mu zmáčknout struny na kytaře. O pět let později byl hospitalizován v nemocnici, odkud se už nevrátil. Ke komplikované chorobě se přidal zápal plic a zpěvák svůj boj o život prohrál. Bylo mu pouhých 48 let.

Jeho otec Stanislav Procházka starší se paradoxně dožil ve zdraví vysokého věku, na věčnost se odebral až ve svých 96 letech.