www.sciencetimes.com, www.sciencealert.com, www.newsweek.com

Velký lidožravý

Velký bílý žralok, kterému se říká lidožravý patří dle Mezinárodního svazu ochrany přírody mezi ohrožené živočišné druhy. Jeho hrozbou je především člověk, který ničí životní prostředí, nadměrný rybolov a tím úbytek potravy a v neposlední řadě pak klimatické změny. Mořští biologové, vědci, ale třeba i dokumentaristé monitorují jejich pohyb a život. V roce 2017 zachytila organizace Atlantic White Shark Conservancy žraloka lidožravého jménem Crescent s vážnými zraněními, včetně rozštípnuté hřbetní ploutve.

Počátkem února 2023 pak na svém Twitteru zveřejnila snímky z roku 2022, na kterých je Crescent zachycen se zhojenými ranami a zcela zacelenou ploutví, jako by ji někdo sešil.  

Samohojení ran

Výzkumníci přirozeně neví, jak Crescent ke své roztržené ploutvi přišel, ale zranění u žraloků nejsou úplně výjimečná, přestože k souboji mezi samci o samici běžně nedochází. Zranění spíš utrpí samice. Žralok samec se do nich často při páření zakousne, ať z pohledu člověka třeba „z vášně“, či jen aby se tak nějak přidržel. Samice velkých bílých žraloků proto mají dvakrát silnější kůži než samci. Možná i právě proto je příroda vybavila rychlým hojením, aby se do ran nedostala infekce. A tuto schopnost tak nějak převzali i jejich žraločí protějšky.   

Neuvěřitelná schopnost hojení ran byla pozorováno i u jiných druhů žraloků. „Rychlé hojení značných poranění u několika druhů žraloků bylo vědci často pozorováno,“ říká Mahmood Shivji, výzkumník žraloků z Nova Southeastern University na Floridě, ředitel výzkumného centra žraloků Save Our Seas Foundation. „Známe více než 500 druhů žraloků. Pokud jde o rychlé hojení ran, většina z nich nebyla studována. Předpokládá se, že tato pozoruhodná vlastnost je u žraloků a jejich blízkých příbuzných rejnoků rozšířená."

Zhojení velké tržné rány u žraloka ukazuje následující video:

Zdroj: Youtube

Dle Shivjiho přesné biologické mechanismy nebyly zatím objasněny, ale stojí za nimi „… 400 milionů let extrémně vyladěné evoluce.“

Zdroj: Youtube