Co se stane po Brexitu? Irové se bojí, že je znovu rozdělí společná hranice

Irsko - "zelený ostrov"

Irsko - "zelený ostrov"

Foto: Shutterstock.com

Hranice mezi Severním Irskem, které je součástí Veké Británie, a Irskou republikou měří 500 kilometrů. Nikdo zatím neví, jaký vliv na ní bude mít rozhodnutí Britů odejít z EU. Lidé po obou stranách hranice děsí možnost, že se vrátí už dávno zasuté křivdy a nacionalismus, který Severní Irsko trápil po několik desetiletí až do devadesátých let. O tamní situaci informoval ve své analýze server BBC.

O svou budoucnost se také bojí studenti. Mnoho studentů ze Severního Irska cestuje na univerzity do Dublinu, Galway nebo Corku. Jiní z Irské republiky naopak překročí hranici, aby navštívili školy v Belfastu nebo Derry. V případě znovuzavedení hraničních kontrol by se jim cesta do školy značně prodloužila.

Další rozměr je ekonomický, 23. června 2016 jste za 76 pencí dostali jedno euro, ale druhý týden po hlasování o brexitu už tato hodnota vzrostla na 86 pencí. V loňském říjnu to bylo dokonce 90 pencí, než kurs opět poklesl. Pro všechny, kteří žijí v Donegalu a pracují v Derry, se tak hodnota jejich úspor značně zmenšila .

Když se Ciaran Crilly v červnu minulého roku dozvěděl ve zpravodajství o brexitu, okamžitě se začal obávat o své podnikání. Vede továrnu na sladkosti - rodinnou firmu založenou v 70. letech. Crilly z brexitu není vůbec nadšený: "Naše podnikání v posledních deseti letech excelovalo, meziroční růst, žádné problémy. Pak máte tento šok a ptáte se, proč se to musí stát?," dodává.

John Travolta uvedl Sezónu zabíjení, kde si zahrál s Robertem De Nirem.

Travolta daruje svůj Boeing australskému muzeu. A doletí s ním osobně

Jeho společnost uzavírá s Irskou republikou 75 procent svých obchodů. Když Spojené království opustí Evropu a nedojde-li k obchodní dohodě, mohla by jeho firma v souladu s pravidly Světové obchodní organizace čelit až třicetiprocentní celní sazbě. „To by byl nejhorší případ", říká Crilly, „ale je to reálné".

Jiný místní rodák Colm McKenna si pamatuje bombové útoky, kontrolní stanoviště a vojáky v příkopech. "Kdybychom měli tvrdou hranici, pak bychom se vrátili zpět o třicet let," říká. Není těžké si představit, kdo by se mohl zaměřit na takovou hranici, zdůrazňuje. Někteří varují, že tvrdá hranice by mohla být použita jako ospravedlnění násilnosti republikánů, kteří nepodporují současné mírové dohody v Severním Irsku. Zatím nezbývá než doufat, že nejčernější scénáře se nepotvrdí a obchod i lidé budou v Irsku mít otevřené hranice i nadále.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶

Akční letáky