Kam vyrazíme? Někam, kde se teď nestřílí. Podívej se do appky

Děti z Ria de Janeira ukazují nalezené nábojnice pocházející z pouličních přestřelek

Děti z Ria de Janeira ukazují nalezené nábojnice pocházející z pouličních přestřelek

Foto: Facebook Fogo Cruzado

Brazilské Rio de Janeiro se potýká s rostoucím pouličním násilím, v němž nechybí střelné zbraně. Slyšet odněkud přestřelku začíná patřit k městskému koloritu. Teď vznikla aplikace, která v reálném čase sleduje, kde všude se střílí.

Aplikaci "Fogo Cruzado" neboli "Přestřelka" vytvořila mezinárodní organizace  Amnesty International ve spolupráci s místním výzkumným pracovníkem. Aplikace shromažďuje informace od očitých svědků zaznamenané například na sociálních sítích a sleduje mediální a policejní internetové účty. Tyto informace vyhodnocuje a vytváří mapu aktuálních přestřelek. Jejím smyslem je informovat občany Ria, kde se střílí, a udržet je tak mimo nebezpečí.

Náhodné přestřelky se v bezmála tisíci favelách neboli městských slumech odehrávají už dlouho. Minulý pátek ale celé město vyděsila přestřelka, při níž byla zbloudilými střelami zasažena i řada nevinných lidí včetně ještě nenarozeného chlapečka.

Rio de Janeiro

Zbloudilé kulky v Riu: Násilí v brazilských ulicích má čím dál více obětí

K přestřelce došlo ve slumu na severu města mezi policií a místním drogovým gangem. Zbloudilá kulka trefila těhotnou ženu Claudineiu dos Santos, která byla v devátém měsíci. Střela bohužel zasáhla i páteř jejího nenarozeného chlapečka Artura. Lékaři se rozhodli pro akutní porod císařským řezem a podařilo se jim udržet chlapce naživu, bohužel ale zůstane ochrnutý na nohy. Také matka přežila a podle lékařů je ve stabilizovaném stavu.

Týž den byly zbloudilými střelami zabity i šestasedmdesátiletá žena a její dvaačtyřicetiletá dcera, které se připletly k přestřelce mezi policií a drogovým gangem ve slumu Mangueira v severní části Ria.

Těžba písku

Písková mafie vraždí ve jménu stavby nových měst

"Naším úkolem není nikoho soudit, nezaměřujeme se ani na policii ani na drogové gangy. Jediné, co chceme, je umožnit lidem vyhnout se přestřelkám a vyvarovat se zranění zbloudilou střelou," uvedl podle agentury Reuters Henrique Coelho Caamaño, dobrovolník, který pomáhá bezplatnou aplikaci udržovat v provozu. 

Podle Reuters vzrostl počet spáchaných vražd v Rio de Janeiru během prvních pěti měsíců letošního roku o 11 procent na 2 329 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Počet lidí zabitých v přestřelkách policií pak stoupl během téhož období v meziročním srovnání téměř o 50 procent - celkem šlo o 480 úmrtí. Státní orgány v Riu však nezachycují počet lidí zasažených zbloudilými střelami a tvrdí, že s přesným způsobem evidence takových zranění přijít ani nemohou, protože brazilský právní systém takovou kategorii zločinu nijak nedefinuje.