Aplikaci "Fogo Cruzado" neboli "Přestřelka" vytvořila mezinárodní organizace Amnesty International ve spolupráci s místním výzkumným pracovníkem. Aplikace shromažďuje informace od očitých svědků zaznamenané například na sociálních sítích a sleduje mediální a policejní internetové účty. Tyto informace vyhodnocuje a vytváří mapu aktuálních přestřelek. Jejím smyslem je informovat občany Ria, kde se střílí, a udržet je tak mimo nebezpečí.

Náhodné přestřelky se v bezmála tisíci favelách neboli městských slumech odehrávají už dlouho. Minulý pátek ale celé město vyděsila přestřelka, při níž byla zbloudilými střelami zasažena i řada nevinných lidí včetně ještě nenarozeného chlapečka.

K přestřelce došlo ve slumu na severu města mezi policií a místním drogovým gangem. Zbloudilá kulka trefila těhotnou ženu Claudineiu dos Santos, která byla v devátém měsíci. Střela bohužel zasáhla i páteř jejího nenarozeného chlapečka Artura. Lékaři se rozhodli pro akutní porod císařským řezem a podařilo se jim udržet chlapce naživu, bohužel ale zůstane ochrnutý na nohy. Také matka přežila a podle lékařů je ve stabilizovaném stavu.

Týž den byly zbloudilými střelami zabity i šestasedmdesátiletá žena a její dvaačtyřicetiletá dcera, které se připletly k přestřelce mezi policií a drogovým gangem ve slumu Mangueira v severní části Ria.

"Naším úkolem není nikoho soudit, nezaměřujeme se ani na policii ani na drogové gangy. Jediné, co chceme, je umožnit lidem vyhnout se přestřelkám a vyvarovat se zranění zbloudilou střelou," uvedl podle agentury Reuters Henrique Coelho Caamaño, dobrovolník, který pomáhá bezplatnou aplikaci udržovat v provozu.

Podle Reuters vzrostl počet spáchaných vražd v Rio de Janeiru během prvních pěti měsíců letošního roku o 11 procent na 2 329 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Počet lidí zabitých v přestřelkách policií pak stoupl během téhož období v meziročním srovnání téměř o 50 procent - celkem šlo o 480 úmrtí. Státní orgány v Riu však nezachycují počet lidí zasažených zbloudilými střelami a tvrdí, že s přesným způsobem evidence takových zranění přijít ani nemohou, protože brazilský právní systém takovou kategorii zločinu nijak nedefinuje.