Princ líbá Šípkovou Růženku. Sexuální poselství, pryč z osnov, žádá matka

Jaroslav Krupka | 28. 11. 2017
Artemise Fowla vyřadil britský ředitel školy nemilosrdně z knihovny: Brutální a banální, zdůvodnil svůj verdikt
Líbání spící dívky může vést děti k úplně nesprávným sexuálním návykům, bojí se britská matka.
Vedle Šípkové Růženky tak hrozí zákaz i Sněhurce.

Vyřaďte Šípkovou Růženku ze školních osnov mého šestiletého syna, žádá kategoricky Sarah Hallová z britského města Tyneside. Pohádka totiž podle ní obsahuje sexuální poselství, které je pro děti zcela nevhodné. Princ v nich líbá spící dívku, aby ji zbavil prokletí. V chlapcích to prý může vyvolat dojem, že líbat spící dívky bez jejich souhlasu je v pořádku.

Společenská debata o vhodném či nevhodném sexuálním chování, o tom, co je ještě přijatelné a co už představuje sexuální obtěžování, a o všeobecné rovnosti se nevyhnula ani tradičním pohádkám. Až příliš z nich prý totiž vykresluje dívky jen jako pečovatelky o domácnost (Sněhurka, Popelka), popřípadě jako oběti, které musí princ vysvobodit z prokletí či zajetí, aniž by měly šanci samy se stát aktivními hybatelkami děje (Šípková Růženka, opět Sněhurka).

Princ líbá Šípkovou Růženku. Sexuální poselství, pryč z osnov, žádá matka
Svět

Princ líbá Šípkovou Růženku. Sexuální poselství, pryč z osnov, žádá matka

Šípková Růženka (a vlastně i Sněhurka) nyní čelí ještě dalšímu tlaku. Obě pohádky končí tím, že dívky vysvobodí ze zakletí a věčného spánku princ svým polibkem. Podle matky šestiletého chlapce Sarah Hallové tak představují nevhodné návody k sexuálnímu chování, protože naznačují, že líbat spící dívky bez jejich souhlasu je v pořádku, nebo dokonce žádoucí. Sarah Hallová proto vznesla v Británii požadavek, aby byly tyto a podobné pohádky vyřazeny ze školních osnov. O případu informuje BBC.

Obtěžování? Lékař si chtěl na Facebooku přidat do přátel pacientku
Publicistika

Obtěžování? Lékař si chtěl na Facebooku přidat do přátel pacientku

V rozhovoru s listem Newcastle Chronicle Hallová uvedla: "Myslím, že sexuální chování a souhlas představuje v příběhu o Šípkové Růžence specifickou otázku. O co jde: je to stále relevantní? Je to vhodné? Ne, v dnešní společnosti to není vhodné. Mému synovi je jen šest, vstřebává všechno, co vidí."

Matka dvou dětí, která se živí poradenskou činností v oblasti PR, se podle svých slov začala zabývat tímto "problémem" poté, co její syn přinesl ze školy tuto pohádku v ilustrované verzi. Hallová nicméně tvrdí, že úplný zákaz tohoto příběhu nepožaduje - podle ní by se mohl stát "skvělým pramenem pro starší děti" a mohl by povzbudit diskusi o souhlasu a o tom, "jak se asi princezna mohla cítit".

Že musí herečky čelit sexuálnímu nátlaku režisérů a producentů? Bývávalo...
Publicistika

Že musí herečky čelit sexuálnímu nátlaku režisérů a producentů? Bývávalo...

Odbornice na PR také prohlašuje, že ji k její aktivitě ponoukla nedávná diskuse o sexuálním obtěžování v Hollywoodu. Ve svém původním tweetu, kterým odstartovala celou debatu o přijatelnosti dětské pohádky, použila známý hashtag #MeToo, pod nímž mají ženy i muži globálně sdílet své zkušenosti se sexuálním obtěžováním. (Kampaň spustila herečka Alyssa Milanová v návaznosti na skandál producenta Harveyho Weinsteina, obviněného mimo jiné z přímého znásilnění.)

"Něco vám řeknu, dokud uvidíme ve školách příběhy, jako jsou tyhle, tak nikdy nezměníme hluboce zakořeněné postoje k sexuálnímu chování #MeToo #consent #mysonissix," napsala Hallová na Twitter.

Jak BBC upozorňuje, rozhněvaná matka není první, kdo se začal bouřit proti obsahu školních knihoven. Známý je například případ ředitele wimbledonské školy King’s College School Andrewa Hallse, který letos vyřadil ze školní knihovny některé z nejoblíbenějších dětských knížek a nahradil je klasiky.

Bernard odpovídá nátlakovému spolku scénou z Postřižin
Publicistika

Bernard odpovídá nátlakovému spolku scénou z Postřižin

Ven letěla například série knížek o dvanáctiletém Artemisovi Fowlovi spisovatele Eoina Colfera, jež přitom bývá označována za nejlepší dětskou britskou knižní sérii po Harrym Potterovi a získala i literární cenu za dětskou knihu Nibbies. Poroučet se musel také fantasy příběh pro starší děti Smrtislav Hezoun: Detektiv bez bázně a hany spisovatele Dereka Landyho. A padáka dostal i "nezletilý James Bond" Alex Rider: Ostrov kostlivců spisovatele Anthonyho Horowitze.

Podle ředitele Hallse jsou tyto knížky, těšící se velké mezinárodní oblibě u dětí v řadě zemí, "tak zjednodušující, brutální nebo banální, že se je jen stěží vyplatí číst". Halls proto místo nich zařadil do knihovny "klasická díla" jako Dobrou noc, pane Tome spisovatelky Michelle Magorianové nebo různé romány anglického spisovatele a humoristy Pelhama Grenvilla Wodehouse.

Dle svého vyjádření chtěl Halls tímto krokem docílit toho, aby byli jeho žáci empatičtější. "Podle nedávného výzkumu má čtení knih vysoké literární kvality přímý dopad na schopnost empatie, a to je jeden z důvodů, proč to dělám," uvedl podle BBC ředitel ke svému zákroku v knihovně.

Pořadatelé sexistického prasátečka si naběhli, anticenu udělili falešné reklamě
Publicistika

Pořadatelé sexistického prasátečka si naběhli, anticenu udělili falešné reklamě

Vyřazování knih ze školních knihoven a osnov je mnohaletým problémem i ve Spojených státech, kde některé romány opakovaně mizí a opět se vynořují ve školních regálech podle toho, jak se právě vyvíjí přijímaná společenská morálka. I klasická a slavná díla jako Kdo chytá v žitě spisovatele Jeroma Davida Salingera nebo Jako zabít ptáčka spisovatelky Harper Leeové byly v minulosti na řadě míst Spojených států zakazovány a vyřazovány z nejrůznějších důvodů: od údajného "podkopávání morálky" až po "rasově urážející jazyk".

Ve Velké Británii byl zase z knihkupectví stažen druhý svazek Tintinových dobrodružství: Tintin v Kongu, protože prý zobrazuje Konžany urážlivým způsobem - a to i přesto, že autor komiksu Hergé (občanským jménem Georges Remi) odkazy na to, že Kongo kdysi bývalo belgickou kolonií, odstranil z knihy už v roce 1946.

Tagy Alyssa Milano BBC Harry Potter Harvey Weinstein knihovna Kongo Šípková Růženka USA Velká Británie