Šílený Jack Churchill: Voják, co se postavil hordě nacistů jen s mečem a lukem

Patrik Strnad | 31. 12. 2019
"Šílený" Jack Churchill
"Šílený" Jack Churchill
"Šílený" Jack Churchill

"Šílený" Jack Churchill pří bojích v Dunkirku nacisty překvapil velice netradiční výzbrojí – místo střelné zbraně držel v ruce luk, na zádech měl toulec se šípy a za opaskem se mu pohupoval meč. Novodobý Robin Hood byl k smíchu jen do té chvíle, než německého poddůstojníka trefil přímo do srdce.

Talentovaný pan Churchill

John Malcolm Thorpe Fleming Churchill, pro přátele Jack, se narodil 16. září 1906 v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky. Jack byl velice talentový. Ve škole se věnoval psaní, ke kterému se po opuštění armády v roce 1936 vrátil. Učil se střílet z luku a těsně před válkou reprezentoval Británii na mistrovství světa v Oslu. Naučil se šermovat a také hrál na dudy. Své talenty uplatnil v epizodní roli ve filmu The Thief Of Bagdad z roku 1924 a po válce ve filmu Ivanhoe.

Na počátku druhé světové války se znovu přidal do armády a nastoupil k Manchesterskému pluku. Do té doby to byl docela obyčejný řádový voják, který se ale svých koníčků nevzdal ani za války. A tak se stalo, že v roce 1940 po potupném úprku před německými vojáky do Dunkirku vyměnil střelnou zbraň za luk a šíp.

Jaké byly hygienické podmínky v zákopech první světové války?
Magazín

Jaké byly hygienické podmínky v zákopech první světové války?

Nejdřív píseň, potom boje

V květnu stejného roku si jeho jednotka vyčíhla nic netušící německou hlídku u L'Epinette poblíž Richenbourg v departmentu Pas-de-Calais. Na Churchillovo znamení – zdvihnutí meče – hlídku přepadli. Němci se bez boje vzdát nechtěli, Churchill vytáhl z toulce šíp a lukem ho poslal přímo do srdce německého poddůstojníka. Tímto činem se zapsal coby jediný Brit, který za druhé světové války použil luk a šíp.

V roce 1941 se přidal k jednotkám Commandos, s nimiž se proti Němcům utkal v tzv. Operaci Archery na norském ostrově Vågsøy. Tam při vyloďování vyhrával na dudy píseň The March of the Cameron Men a jen co se můstek opřel do břehu, vyskočil ven se svou neortodoxní výzbrojí a válečným pokřikem. Svou úlohou při operaci si vysloužil nejen Válečný kříž se sponou, ale i nové přezdívky Šílený a Bojeschopný Jack.

V bojích jinak než s mečem a lukem nevystupoval, nakonec ho právě tato výzbroj málem stála život. Při bojích na ostrově Brač byl zraněn a upadl do bezvědomí. Když se probudil, uvědomil si, že je v německém zajetí. Za účelem výslechu ho transportovali do Berlína, odkud poputoval do koncentračního tábora Sachsenhausen.

Velitel Osvětimi Rudolf Höss: Po válce ho spojencům udala vlastní manželka
Magazín

Velitel Osvětimi Rudolf Höss: Po válce ho spojencům udala vlastní manželka

Válka měla skončit až za 10 let

Nedlouho poté podnikl se zajatým důstojníkem RAF Betramem Jamesem pokus o útěk. Plán se vydařil, oba se podhrabali pod ostnatým drátem a utíkali do bezpečí. Bohužel u města Rostock narazili na nepřátele. Spolu s dalšími 140 vězni byl v dubnu 1945 odvlečen do Tyrolska. Kruté chování SS a výhrůžky smrtí je vyděsily natolik, že zkontaktovali wehrmacht a oznámili jim, že je pravděpodobně čeká poprava. Velitel Wichard von Alvensleben nařídil esesákům, aby jim neubližovali a nechali je být.

Churchill se netajil tím, že by byl rád, kdyby válka trvala ještě dalších 10 let. Počínání Američanů, resp. svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki odsoudil. Armáda pro něj byla vším, ale nakonec se s koncem války smířil. Našel si další tucet koníčků a věnoval se jim až do své smrti v roce 1996.

Leo Major: Geniální lstí vyděsil stovky nacistů a sám osvobodil celé město
Magazín

Leo Major: Geniální lstí vyděsil stovky nacistů a sám osvobodil celé město