Historie

Startuje seriál Soumrak templářů. V Česku natočené dílo překonalo ohnivou zkázu

5. prosinec 2017 četba na 12 minut
Seriál Soumrak templářů (Knightfall) s Tomem Cullenem

Seriál Soumrak templářů (Knightfall) s Tomem Cullenem

Foto: HBO Europe

Je několik vysvětlení, proč pátek třináctého bývá považován za nešťastný den. Jedním z nich je pád templářského řádu, jehož zkáza započala v pátek 13. října roku 1307. Událost se stala vděčným zdrojem legend i historických statí. Ve středu 6. prosince má svou světovou premiéru nový americký desetidílný seriál Knightfall (v češtině poběží pod názvem Soumrak templářů), který ony legendy i skutečnost opět připomene.

Templářští rytíři, pověření ochranou nejcennějších křesťanských relikvií, představovali nejmocnější, nejbohatší a nejzáhadnější vojenský řád středověku. Počátek jejich zkázy nastal v pátek 13. října roku 1307, kdy je začal francouzský král Filip IV. Sličný, pocházející z rodu Kapetovců, masově zatýkat po celé Francii. Do vězení bylo uvrženo na pět tisíc rytířů včetně velmistra řádu Jacquese de Molay, stovky z nich čekalo spolu s velmistrem upálení. Podle legendy přivolalo vyvraždění templářů na francouzský královský rod Kapetovců prokletí, jemuž padl za oběť nejen Filip Sličný, ale i jeho tři synové a jediný vnuk.

Soumrak templářů vznikl v Česku

Ve středu 6. prosince startuje první desetidílná série nového amerického seriálu Knightfall (v češtině poběží pod názvem Soumrak templářů), který legendy i skutečné události spojené s templářským řádem opět připomene. Světovou premiéru si seriál odbude na kanálu History Channel, v českém prostředí jej bude od 7. prosince uvádět každý čtvrtek HBO (první dva díly ale mohli shlédnout čeští diváci už v pondělí při slavnostní premiéře v pražském kině Světozor).

Seriál se má stát podle jeho producentů "kronikou tajemných, ale v lecčems pravdivých historických záznamů o působení někdejších elitních účastníků křížových výprav, ochránců svatého hrobu v Jeruzalémě a také údajných strážců svatého grálu". Navazuje tak očividně na úspěch předchozího díla z produkce History Channel, seriálu Vikingové (The Vikings): inspirovaný skutečností, výpravný, ovšem řadu historických faktů si tvůrci nepochybně přizpůsobí k obrazu svému.

Zdroj: Youtube

Na rozdíl od Vikingů má ale celá série bytostný vztah k českému prostředí - kromě několika scén natočených v chorvatském Dubrovníku totiž celá vznikla v České republice. A podobně jako dávný templářský řád ve Francii stihla tvůrce seriálu při natáčení v Česku jedna ohnivá zkáza. Na rozdíl od skutečných rytířů se však naštěstí nestala televiznímu dílu osudnou.

S myšlenkou natočit seriál o konci templářského řádu přišel herec a producent Jeremy Renner společně s produkčním partnerem Donem Handfieldem. Seriál vznikl v produkci A + E Studios a jeho dalšími spoluproducenty se stali Jeff Pinkner, Andre Nemec, Josh Appelbaum a Scott Rosenberg.

Hlavním hrdinou jejich příběhu se stal templářský rytíř Landry, veterán křížových výprav, který se stává vůdcem templářů a vede ostatní při honbě za nejcennější křesťanskou relikvií - svatým grálem. Landry se sice vyznačuje pozoruhodnými vojenskými schopnostmi i odvahou vedoucí až k bezohlednosti, jeho vírou v Boha však hluboce otřese selhání křesťanských vojáků ve Svaté zemi. Uvěří, že grál je nenávratně ztracen, a na několik let propadne beznaději. Když ale obdrží zprávu o tom, že grál byl znovu nalezen, rozhodne se ještě jednou vést templáře po cestě tajemství, víry a krveprolití.

Skromný Velšan v roli hrdého rytíře

Jako představitele rytíře Landryho si producenti vybrali dvaatřicetiletého Velšana Toma Cullena, známého v Česku nejvíc ze seriálu Panství Downton. On a další anglický herec Simon Merrells v roli Landryho nejbližšího přítele absolvovali při natáčení nejvíc bojových scén, které se natáčely mimo jiné v prosinci roku 2016 v pražském Průhonickém parku při teplotách pod nulou a naopak v červnu téhož roku v chorvatském Dubrovníku v situaci, kdy teplota dosahovala bezmála čtyřicítek.

I proto Cullen v několika rozhovorech poznamenal, že ušlechtilý Landry se stal fyzicky nejnáročnější rolí jeho kariéry. Jedním dechem ale dodával, že oproti tomu, čemu čelili skuteční templářští rytíři, to pořád nic nebylo - zatímco totiž herci i kaskadéři měli na sobě kroužkové brnění vyrobené z hliníku, které mohlo vážit jen kolem pěti kilogramů, skutečná kroužková nýtovaná zbroj měla hmotnost až čtyřikrát větší. 

"Opravdoví templáři měli na sobě ocel a bojovali skutečně o život, myslím, že představovali úplně jiné lidi. Ale lidi mimořádné," říká Cullen.

O podobném projektu prý snil od dětství. "Vyrostl jsem ve Walesu a bydleli jsme kousek od starého hradu. Tenhle druh historie mám skutečně zakódován ve své DNA a myslím, že podobně to má řada lidí v Evropě," řekl v rozhovoru pro server Showbizjunkies.com.

"Když jsem byl malý, dal mi táta dřevěný meč a štít a my jsme pak s kamarádem běhali všude kolem a hráli si na rytíře a válečníky. Myslím, že čím jsme starší, tím víc toho s sebou vlečeme a já vím, že se mi mnohokrát po mém dětství zastesklo."

Přímo na place si Cullen podle očitých svědků nikdy na nic nestěžoval a snažil se šířit kolem sebe dobrou náladu. Při příchodu na scénu měl zvyk podat ruku všem lidem, kteří zrovna stáli okolo (nerozlišoval přitom, zda jde o režiséra nebo o komparzistu), a při natáčení zimní bitvy, která se točila v mrazivém počasí v Průhonickém parku, bavil při čekání na záběr všechny přítomné vlastní variantou slavné „měsíční chůze“ Michaela Jacksona.

Když se naopak v Dubrovníku točily ve velkém horku scény dobytí města Akkonu muslimskými nájezdníky Mameluky, získal si srdce řady přítomných, když v pauze přisedl k malé holčičce z komparsu, představující dítě, které se Landry snaží zachránit před nájezdníky, zajímal se o to, jak se má, a nabídl jí zmrzlinu, kdyby jí bylo moc horko.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky