Startuje seriál Soumrak templářů. V Česku natočené dílo překonalo ohnivou zkázu

Seriál Soumrak templářů (Knightfall) s Tomem Cullenem

Seriál Soumrak templářů (Knightfall) s Tomem Cullenem

Foto: HBO Europe

Je několik vysvětlení, proč pátek třináctého bývá považován za nešťastný den. Jedním z nich je pád templářského řádu, jehož zkáza započala v pátek 13. října roku 1307. Událost se stala vděčným zdrojem legend i historických statí. Ve středu 6. prosince má svou světovou premiéru nový americký desetidílný seriál Knightfall (v češtině poběží pod názvem Soumrak templářů), který ony legendy i skutečnost opět připomene.

Templářští rytíři, pověření ochranou nejcennějších křesťanských relikvií, představovali nejmocnější, nejbohatší a nejzáhadnější vojenský řád středověku. Počátek jejich zkázy nastal v pátek 13. října roku 1307, kdy je začal francouzský král Filip IV. Sličný, pocházející z rodu Kapetovců, masově zatýkat po celé Francii. Do vězení bylo uvrženo na pět tisíc rytířů včetně velmistra řádu Jacquese de Molay, stovky z nich čekalo spolu s velmistrem upálení. Podle legendy přivolalo vyvraždění templářů na francouzský královský rod Kapetovců prokletí, jemuž padl za oběť nejen Filip Sličný, ale i jeho tři synové a jediný vnuk.

Soumrak templářů vznikl v Česku

Ve středu 6. prosince startuje první desetidílná série nového amerického seriálu Knightfall (v češtině poběží pod názvem Soumrak templářů), který legendy i skutečné události spojené s templářským řádem opět připomene. Světovou premiéru si seriál odbude na kanálu History Channel, v českém prostředí jej bude od 7. prosince uvádět každý čtvrtek HBO (první dva díly ale mohli shlédnout čeští diváci už v pondělí při slavnostní premiéře v pražském kině Světozor).

Seriál se má stát podle jeho producentů "kronikou tajemných, ale v lecčems pravdivých historických záznamů o působení někdejších elitních účastníků křížových výprav, ochránců svatého hrobu v Jeruzalémě a také údajných strážců svatého grálu". Navazuje tak očividně na úspěch předchozího díla z produkce History Channel, seriálu Vikingové (The Vikings): inspirovaný skutečností, výpravný, ovšem řadu historických faktů si tvůrci nepochybně přizpůsobí k obrazu svému.

Zdroj: Youtube

Na rozdíl od Vikingů má ale celá série bytostný vztah k českému prostředí - kromě několika scén natočených v chorvatském Dubrovníku totiž celá vznikla v České republice. A podobně jako dávný templářský řád ve Francii stihla tvůrce seriálu při natáčení v Česku jedna ohnivá zkáza. Na rozdíl od skutečných rytířů se však naštěstí nestala televiznímu dílu osudnou.

S myšlenkou natočit seriál o konci templářského řádu přišel herec a producent Jeremy Renner společně s produkčním partnerem Donem Handfieldem. Seriál vznikl v produkci A + E Studios a jeho dalšími spoluproducenty se stali Jeff Pinkner, Andre Nemec, Josh Appelbaum a Scott Rosenberg.

Kůň, který si "zahrál" v hollywoodském velkofilmu Troja z roku 2004, dnes stojí v tureckém městě Canakkale.

Jak vypadal bájný Trojský kůň? S koněm neměl nic společného, tvrdí vědci

Hlavním hrdinou jejich příběhu se stal templářský rytíř Landry, veterán křížových výprav, který se stává vůdcem templářů a vede ostatní při honbě za nejcennější křesťanskou relikvií - svatým grálem. Landry se sice vyznačuje pozoruhodnými vojenskými schopnostmi i odvahou vedoucí až k bezohlednosti, jeho vírou v Boha však hluboce otřese selhání křesťanských vojáků ve Svaté zemi. Uvěří, že grál je nenávratně ztracen, a na několik let propadne beznaději. Když ale obdrží zprávu o tom, že grál byl znovu nalezen, rozhodne se ještě jednou vést templáře po cestě tajemství, víry a krveprolití.

Skromný Velšan v roli hrdého rytíře

Jako představitele rytíře Landryho si producenti vybrali dvaatřicetiletého Velšana Toma Cullena, známého v Česku nejvíc ze seriálu Panství Downton. On a další anglický herec Simon Merrells v roli Landryho nejbližšího přítele absolvovali při natáčení nejvíc bojových scén, které se natáčely mimo jiné v prosinci roku 2016 v pražském Průhonickém parku při teplotách pod nulou a naopak v červnu téhož roku v chorvatském Dubrovníku v situaci, kdy teplota dosahovala bezmála čtyřicítek.

I proto Cullen v několika rozhovorech poznamenal, že ušlechtilý Landry se stal fyzicky nejnáročnější rolí jeho kariéry. Jedním dechem ale dodával, že oproti tomu, čemu čelili skuteční templářští rytíři, to pořád nic nebylo - zatímco totiž herci i kaskadéři měli na sobě kroužkové brnění vyrobené z hliníku, které mohlo vážit jen kolem pěti kilogramů, skutečná kroužková nýtovaná zbroj měla hmotnost až čtyřikrát větší. 

Natáčení seriálu Dabing Street

Česká televize má problém: Kdo vymyslel Dabing Street?

"Opravdoví templáři měli na sobě ocel a bojovali skutečně o život, myslím, že představovali úplně jiné lidi. Ale lidi mimořádné," říká Cullen.

O podobném projektu prý snil od dětství. "Vyrostl jsem ve Walesu a bydleli jsme kousek od starého hradu. Tenhle druh historie mám skutečně zakódován ve své DNA a myslím, že podobně to má řada lidí v Evropě," řekl v rozhovoru pro server Showbizjunkies.com.

"Když jsem byl malý, dal mi táta dřevěný meč a štít a my jsme pak s kamarádem běhali všude kolem a hráli si na rytíře a válečníky. Myslím, že čím jsme starší, tím víc toho s sebou vlečeme a já vím, že se mi mnohokrát po mém dětství zastesklo."

Přímo na place si Cullen podle očitých svědků nikdy na nic nestěžoval a snažil se šířit kolem sebe dobrou náladu. Při příchodu na scénu měl zvyk podat ruku všem lidem, kteří zrovna stáli okolo (nerozlišoval přitom, zda jde o režiséra nebo o komparzistu), a při natáčení zimní bitvy, která se točila v mrazivém počasí v Průhonickém parku, bavil při čekání na záběr všechny přítomné vlastní variantou slavné „měsíční chůze“ Michaela Jacksona.

Vítězná fotografie zachycující Romanu Bezděkovou při obnově nátěru La Grace

Snímek české repliky historické plachetnice uspěl v mezinárodní soutěži

Když se naopak v Dubrovníku točily ve velkém horku scény dobytí města Akkonu muslimskými nájezdníky Mameluky, získal si srdce řady přítomných, když v pauze přisedl k malé holčičce z komparsu, představující dítě, které se Landry snaží zachránit před nájezdníky, zajímal se o to, jak se má, a nabídl jí zmrzlinu, kdyby jí bylo moc horko.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶