Od sociální sítě pro studenty k ovládnutí světa. Facebook slaví 15. narozeniny

1. únor 2019 četba na 13 minut
Facebook - Ilustrační foto

Facebook - Ilustrační foto

Foto: Shutterstock

Přesně před 15 lety vznikla dnes nejrozšířenější sociální síť Facebook. Původně to měla být pomůcka, na které by studenti a profesoři amerického Harvardu sdíleli mezi sebou své materiály, fotografie a informace. Za 15 let však z Facebooku vyrostl internetový gigant, který se stal doslova synonymem pro sociální sítě, a ze svého zakladatele Marka Zuckerberga udělal jednoho z nejbohatších lidí na světě. Neobešlo se to však bez celé řady kontroverzí a skandálů.

FOTOGALERIE

2015

LEDEN

Facebook spustil algoritmus, který byl naprogramován tak, aby odfiltroval falešný nebo zavádějící obsah. Tento algoritmus však byl později obviněn, že udržuje uživatele v umělé sociální bublině, protože jim nezobrazuje příspěvky, s nimž uživatelé nesouhlasí nebo mají málo lajků.

BŘEZEN

Společnost se přestěhovala do nového ústředí, které pro ni navrhl světoznámý architekt Frank Gehry. Budova nabídla největší open space na světě s rozlohou více než 420 tisíc metrů čtverečních.

2016

DUBEN

Mark Zuckerberg představil desetiletý plán rozvoje Facebooku. Ve své řeči načrtl vizi, která spočívala na třech hlavních pilířích: umělé inteligenci, zvýšené konektivitě po celém světě a virtuální a rozšířené realitě.

ČERVENEC

Na společnost Facebook byla podána žaloba ve výši jedné miliardy dolarů (při dnešním kurzu 22,4 miliardy korun) za to, že umožnila členům palestinské teroristické organizace Hamás, aby na její sociální síti naplánovali teroristický útok, při kterém byli zabiti čtyři lidé.

2017

ČERVEN

Počet aktivních uživatelů facebooku přesáhl dvě miliardy.

ZÁŘÍ

Facebook odhalil stovky falešných ruských profilů, jejichž cílem bylo rozdmýchávat politické napětí před americkými prezidentskými volbami.

2018

BŘEZEN

Facebook musel čelit vážnému skandálu a ztrátě důvěry, když se ukázalo, že britská poradenská firma Cambridge Analytica tajně shromažďovala osobní údaje milionů uživatelů Facebooku, které následně zneužila k politickým účelům.

DUBEN

Mark Zuckerberg vystoupil před zákonodárci amerického Kongresu, kde musel vysvětlovat přístup společnosti Facebook k ochraně osobních údajů.

KVĚTEN

Šéf Facebooku podstoupil po americkém Kongresu grilování i v Evropském parlamentu. Omluvil se za nedostatečnou ochranu osobních údajů uživatelů.

ČERVENEC

Hodnota společnosti Facebook založená na ceně jejích akcií dosáhla rekordní výše téměř 628 miliard dolarů (při dnešním kurzu 14,1 bilionu korun).

2019

LEDEN

Facebook čelil dalšímu skandálu poté, co se ukázalo, že platí uživatelům, včetně dětí a mladistvých, za přístup k jejich osobním datům prostřednictvím aplikace pro chytré telefony.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 3/3
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky